• DREZURNÍ SOUSTŘEDĚNÍ S MARKUSEM

    V době, kdy si mnoho koní po sezóně užívá odpočinek, se někteří drezurní koně a jejich jezdci pilně připravují na sezónu příští. Nejinak tomu bylo i o víkendu 5. a 6. listopadu 2022 ve středočeských Královicích, kde proběhlo jedno ze zimní série drezurních soustřední s Markusem Borggreve.

    Jedná se o dlouhodobý cyklus soustředění probíhajících jednou za měsíc po celou zimu od října do dubna. Letos již cyklus běží třetím rokem, ke spokojenosti jezdců, trenéra Markuse Borggreve i iniciátorky Barbory Uhrové Marešové. Markus Borggreve je úspěšný drezurní jezdec, majitel drezurních stájí v německém Ahausu, a v neposlední řadě zkušený drezurní trenér, který v Německu připravuje mnoho jezdců do nejvyšších drezurních soutěží. Markus přilétá každý měsíc na jeden víkend, kdy se intenzivně a koncepčně věnuje užšímu okruhu jezdců kolem Barbory Uhrové Marešové, případně i dalším jezdcům a koním do naplnění kapacity soustředění. Pro koho je soustředění určeno? Markus s úsměvem říká, že v podstatě pro kohokoliv, kdo jezdí drezuru.

    Markus se během individuálních lekcí věnuje všem jezdcům s vysokým nasazením.

    Jednotlivé lekce v délce 45 minut jsou individuální, každá lekce probíhá přesně podle potřeb konkrétního jezdce i koně. Na soustředění se scházejí koně mladí na začátku drezurního výcviku, koně starší, i velmi zkušení drezurní koně. V jejich sedlech jsou junioři i ostřílení jezdci, tedy převážně jezdkyně. Všechny spojuje touha posunout se v jezdeckém umění výše.

    Markus s přehledem odtrénuje koně s výkonností GP, ale i dítě na poníkovi, což dokazuje i osmiletá jezdkyně, která se účastnila jednoho z předchozích soustředění. Vzhledem k naprosto individuálnímu přístupu se jednoho soustředění může zúčastnit pouze 10 koní. Markus trénuje s velkým nasazením, v královické hale jezdce vede nejen verbálně, ale jak to bývá, ukazuje mu správné vedení ze země a je připravený se v případě potřeby vyhoupnou do sedla a ukázat nebo opravit cvik přímo na koni.

    Případnou jazykovou bariéru je možné vyřešit  překladem přímo do vysílačky.

    Samotný trénink probíhá v angličtině. Na první pohled by se jiný, než rodný jazyk mohl zdát překážkou, ale není tomu tak. Barbora simultánně tlumočí, ale většinou to není potřeba. Jak říká Robert, jeden z účastníků: „S Markusem jezdím pravidelně již druhým rokem a moc mi to pomáhá. Markus mi poradil, co musím na sobě zlepšit, abych byl uvolněnější a lepší jezdec. Když jsem měl první trénink, byl jsem z angličtiny dost nervózní a chtěl jsem překlad. Při překladu je přeci jen nepatrné zdržení od pokynu k provedení, a tak je lépe se nechat trénovat přímo v angličtině. Před dalším tréninkem jsem se již naučil základní používané fráze a druhou polovinu tréninku jezdil již bez překladu. Dnes překlad nepotřebuji vůbec. Markus mluví anglicky srozumitelně, občas jí proloží nějakým německým, dnes už i českým pokynem nebo pochvalou, to je moc příjemné. Vlastně to, že mluví anglicky, už vůbec nevnímám.“ Jeho slova potvrzuje i Barbora: „Tlumočím minimálně, většina jezdců po prvních trénincích již překlad nepotřebuje. Překládám simultánně do vysílačky, kterou slyší jezdec. Veškeré Markusovy pokyny jsou jednoduché a srozumitelné. Jen někdy je potřeba vysvětlit hlubší souvislosti, nebo předvést něco složitějšího. Ale i složité drezurní cviky se koneckonců skládají precizním řazením základních pobídek.“

    Kristýna se dnes ke skupině připojila poprvé. Celé dopoledne sledovala tréninky z tribuny a odpoledne ji čeká s její klisnou premiéra v drezurním obdélníku: „Pravidelně jezdím pod německou trenérkou, která trénuje v němčině, a to není problém. Dnes jsem raději požádala Barboru o překlad, než pochytím anglické fráze a výrazy. Mám z tréninku mírné obavy spíše z jiného důvodu, trénink je velmi intenzivní. Jak vidím, koně musí jít pořád intenzivně dopředu, v klusu i ve cvalu zkrátit, prodloužit, a to i víckrát po sobě, jezdí se hodně stranových cviků… Jsem zvědavá, jak to vše moje klisna fyzicky zvládne,“ a pokračuje, „ale jsem ráda, že jsem tady. V příští sezoně bych se ráda posunula do soutěží úrovně ST a možnost systematické přípravy na tak vysoké úrovni během celé zimy je v ČR ojedinělá.“

    Pro koně je samozřejmě dvoudenní intenzivní drezurní trénink velmi náročný. Potvrzuje to i Eliška: „Moje pětiletá Vilma je velmi energická, až skoro neunavitelná. Tréninky s Markusem jsou fyzicky náročné, tak teď po tréninku bude chvíli ležet a odpočívat,“ ukazuje na ležící klisnu v bohatě slámou nastlaném boxe a pokračuje: „Odpočine si a zítra bude zase nabitá energií do práce. V létě před finále KMK jezdíme za Markusem do jeho stájí v německém Ahausu na několik týdnů a tam intenzivně trénujeme 3x-4x týdně. Takže Vilma je na jeho tréninky ve vysoké intenzitě zvyklá.“

    Nejen možnost jet do Německa trénovat i během sportovní sezóny si pochvaluje Barbora Uhrová Marešová, iniciátorka celého soustředění, a vyzdvihuje i celkovou koncepčnost zimní přípravy, která pravidelné účastníky vždy posune výkonnostně vpřed.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top